Home / Chlebek Monika Welcome [Witaj]
14
Chlebek Monika
Tytuł: Welcome [Witaj]
Rodzaj: malarstwo
Technika: farba olejna na płótnie
Wymiary: 120 cm x 100 cm
Numer aukcyjny: 14
Sygnatura: MONIKA CHLEBEK [wyraz przekreślony] „WELCOME” OLEJ | PŁÓTNO 120 × 100 2023
Miejsce sygnatury: na odwrocie
Opis kuratorski:

Monika Chlebek, urodzona w 1986 r. jest malarką. W latach 2006–2011 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leszka Misiaka. Ważną grupę wśród prac artystki stanowią przedstawienia zwierząt, a zwłaszcza psów. Cechą charakterystyczną niedawnych obrazów z tej grupy jest skupienie się na fragmencie ciała zwierzęcego modela, zbliżenie niekiedy tak duże, że w pierwszej chwili trudno stwierdzić, na co patrzymy.

Szczególnie wyrazista grupa „psich obrazów” to przedstawienia ręki zanurzonej w zwierzęcej sierści, dokumentujące moment przyjaznego dotyku, głaskania, szczególnej fizycznej i uczuciowej bliskości między człowiekiem a zwierzęciem. Do tego typu prac należy „Welcome” prezentowana na tej wystawie. Tu również mamy przed oczami zbliżenie fragmentu większej całości wyostrzające symboliczną wymowę. Monika Chlebek zdaje się mówić, że jest możliwe zgodne współistnienie człowieka i przyrody, porozumienie między człowiekiem i zwierzęciem, a idąc dalej – także człowiekiem i inną/odmienną istotą. „Welcome” to płótno o dużym ładunku emocjonalnym. Odbija się w nim sposób patrzenia artystki na świat (człowiek jako integralna część natury, a nie pan świata), niezwykła wrażliwość i umiejętność wzbudzania u widza empatii za pomocą środków malarskich. Monika Chlebek potrafi namalować bliskość ponad podziałami.

Magda Kardasz

Cena wywoławcza: 10.000 zł
Edycja aukcji: 2023