Home / Wojtas Karolina Sh2-199
81
Wojtas Karolina
Tytuł: Sh2-199
Rodzaj: fotografia
Technika: druk pigmentowy na papierze archiwalnym przymocowanym na dibondzie
Wymiary: 130 cm x 92.75 cm
Edycja: 1/2
Numer aukcyjny: 81
Sygnatura: Karolina Wojtas „SH2 – 199” 2023, 1/2
Miejsce sygnatury: na odwrocie
Opis kuratorski:

Karolina Wojtas (ur. 1996) znana jest szerszej publiczności jako fotografka oraz autorka przeróżnych obiektów i instalacji fotograficznych – często takich, z którymi można wchodzić w interakcję. To również laureatka licznych stypendiów i nagród, w tym zwyciężczyni ING Unseen Talent Award 2019 w Amsterdamie. Jak pisze sama o sobie, „żyje w świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy”, a inspiracji dostarczają jej tak rodzinna wieś na Podkarpaciu, jak i świat mody czy współczesna nauka.

W swoich projektach często posługuje się intensywnym kolorem i brokatem, a w inscenizowanych sytuacjach, jak to miało miejsce w cyklach fotografii poświęconych szkole, zaciera granice pomiędzy przemocą a zabawą.

„Sh2-199″ może na tym tle jawić się jako zdjęcie będące pastiszem dostępnych w internecie fototapet przedstawiających odległe mgławice i głęboki kosmos. W rzeczywistości jednak to analogowa klisza fotograficzna, na którą artystka wylewała „różne paskudztwa”, najpierw fotografując rozmaite „kurze i brudy”. Efekty tej domowej zabawy chemią traktowała jako punkt wyjścia dla kompozycji przypominającej odległe galaktyki. Jak to u Wojtas, wzniosłość miesza się z tym, co tanie i przerysowane. Jednocześnie artystka jakby od niechcenia nawiązuje do tradycji fotografii analitycznej, która dotyka tematu warunków powstawania obrazu i samo medium fotografii czyni tematem swoich dociekań.

Szymon Maliborski

Cena wywoławcza: 7000 zł
Edycja aukcji: 2023